Maroc renunță la ora de vară după opt ani din cauza nemulțumirii cetățenilor
Externe

Maroc renunță la ora de vară după opt ani din cauza nemulțumirii cetățenilor

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (26 iunie 2026, ora 15:25)

Guvernul Marocului a decis, în urma unei analize și consultări, revenirea la ora standard GMT la sfârșitul verii, renunțând la ora de vară permanentă adoptată din 2018.

Măsura ora de vară a fost inițial justificată prin sincronizarea cu partenerii europeni și reducerea consumului de energie, dar a fost contestată pentru că afecta programul zilnic, în special al elevilor.

Premierul Aziz Akhannouch a recunoscut disconfortul pe care îl provoca ora de vară permanentă, motiv pentru care s-a luat această decizie importantă după mulți ani de nemulțumiri și proteste.