Ministerul Sănătății a efectuat plăți de 438 milioane de lei prin PNRR pentru spitale, digitalizare și medicina de familie
Economie

Ministerul Sănătății a efectuat plăți de 438 milioane de lei prin PNRR pentru spitale, digitalizare și medicina de familie

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (26 iunie 2026, ora 17:23)

Prin PNRR, Ministerul Sănătății a efectuat plăți de 438,1 milioane de lei, cea mai mare sumă achitată într-o săptămână, pentru proiecte de infrastructură și echipamente medicale.

Fondurile sunt destinate modernizării spitalelor, creșterii siguranței pacienților, extinderii secțiilor de terapie intensivă neonatală și digitalizării sistemului de sănătate.

Ministrul interimar Cseke Attila a subliniat că aceste plăți confirmă faza avansată de implementare și o transformare profundă în modul de furnizare a serviciilor medicale.