România, penultima în UE la bani pentru sănătate. Privatul a luat-o înaintea statului la prevenție: 2,5 milioane de angajați cu abonamente medicale - HotNews.ro
Actualitate

România, penultima în UE la bani pentru sănătate. Privatul a luat-o înaintea statului la prevenție: 2,5 milioane de angajați cu abonamente medicale - HotNews.ro

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (26 iunie 2026, ora 17:23)

Bugetul CNAS a crescut mult, însă România alocă doar 6,6% din PIB pentru sănătate, cu mult sub media europeană.

Zona privată a devenit principală în prevenție și servicii, cu peste 2,5 milioane de angajați având abonamente medicale private.

Problemele sistemului public includ subfinanțare, birocrație și limitări în accesul la servicii pentru multe categorii de pacienți.