
Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a declarat că listarea la bursă ar trebui să devină o opțiune atractivă pentru mai multe companii românești, prin oferirea unei deduceri fiscale de 50% pentru aceste companii.
Această inițiativă reflectă implicarea statului în susținerea dezvoltării economice prin transparență și acces la finanțare, ceea ce aduce beneficii întregii economii.
Măsura vizează creșterea investițiilor și îmbunătățirea guvernanței corporative pe piața românească de capital.