
Garda Națională de Mediu și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență au verificat toate cele 50 de depozite ecologice B pentru deșeuri municipale din România, constatând numeroase nereguli operaționale.
Criticile au vizat lipsa acoperirii deșeurilor, scurgeri de levigat, funcționarea insuficientă a sistemelor de captare a biogazului, precum și deficiențe în prevenirea incendiilor.
Au fost aplicate sancțiuni în valoare de peste un milion de lei și impuse măsuri de corectare a disfuncționalităților, pentru protecția mediului și siguranța comunităților.