Garda de Mediu și IGSU identifică probleme la depozitele ecologice de deșeuri din România
Actualitate

Garda de Mediu și IGSU identifică probleme la depozitele ecologice de deșeuri din România

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (26 iunie 2026, ora 22:25)

Garda Națională de Mediu și Inspectoratul General pentru Situații de Urgență au verificat toate cele 50 de depozite ecologice B pentru deșeuri municipale din România, constatând numeroase nereguli operaționale.

Criticile au vizat lipsa acoperirii deșeurilor, scurgeri de levigat, funcționarea insuficientă a sistemelor de captare a biogazului, precum și deficiențe în prevenirea incendiilor.

Au fost aplicate sancțiuni în valoare de peste un milion de lei și impuse măsuri de corectare a disfuncționalităților, pentru protecția mediului și siguranța comunităților.