România semnează acordul UE privind stocarea energiei pentru o tranziție energetică accelerată
Economie

România semnează acordul UE privind stocarea energiei pentru o tranziție energetică accelerată

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (27 iunie 2026, ora 01:25)

România s-a alăturat miniștrilor Energiei din UE pentru semnarea acordului privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei pentru perioada 2026-2028.

Acordul sprijină integrarea surselor regenerabile, reducerea limitărilor față de producție și asigurarea unor prețuri stabile și competitive la energia electrică.

Pentru 2030, UE estimează nevoia de circa 200 GW capacitate nouă de stocare, implicând tehnologii diverse și soluții integrate.