
România s-a alăturat miniștrilor Energiei din UE pentru semnarea acordului privind dezvoltarea capacităților de stocare a energiei pentru perioada 2026-2028.
Acordul sprijină integrarea surselor regenerabile, reducerea limitărilor față de producție și asigurarea unor prețuri stabile și competitive la energia electrică.
Pentru 2030, UE estimează nevoia de circa 200 GW capacitate nouă de stocare, implicând tehnologii diverse și soluții integrate.