
Ministrul rus al Sportului și președintele Comitetului Olimpic Rus, Mikhail Degtyarev, a solicitat ca România să fie exclusă de la organizarea competițiilor sportive internaționale, ca reacție la interzicerea simbolurilor rusești la Cupa Mondială Challenge de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca.
Federația rusă de gimnastică s-a retras din această competiție, invocând încălcări grave ale regulamentului. Primarul Emil Boc susține decizia sa, argumentând că simbolurile politice ale unui stat agresor nu pot fi tolerate în UE.
Conflictul reflectă tensiunile din sport generate de situația geopolitică, având impact asupra imaginii României în context internațional.