PNL acuză PSD că doreşte puterea fără responsabilităţi în guvernare
Politică

PNL acuză PSD că doreşte puterea fără responsabilităţi în guvernare

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (27 iunie 2026, ora 12:24)

PNL susţine că PSD este ultimul partid care poate vorbi despre stabilitate, acuzându-l că a dărâmat un guvern stabil pentru a-şi păstra grupurile de influenţă şi privilegiile. Social-democraţii au rupt protocolul de coaliţie şi au declanşat criza actuală.

Conform liderilor PNL, PSD vrea puterea şi controlul dar fără să-şi asume guvernarea şi deciziile, ascunzându-se în spatele unor intermediari politici şi posturi de televiziune. De 50 de zile, PSD refuză să preia guvernarea, perpetuând blocajul politic.

PNL afirmă că PSD este izolat în Parlament şi nu poate guverna singur, în timp ce PNL, USR şi UDMR au o majoritate mai solidă, dar PSD a blocat orice negocieri reale şi a cerut susţinere fără condiţii sau acorduri clare.