SUA lansează atacuri militare în Iran după încălcarea armistițiului
Externe

SUA lansează atacuri militare în Iran după încălcarea armistițiului

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (27 iunie 2026, ora 13:25)

Armata Statelor Unite a lansat atacuri aeriene asupra unor ținte iraniene, inclusiv depozite de rachete și stații radar în regiunea Golfului, ca represalii la un atac cu dronă asupra unei nave comerciale în Strâmtoarea Ormuz. Atacul iranian a fost considerat o încălcare a armistițiului recent convenit.

Gărzile Revoluției din Iran au răspuns cu propriile atacuri asupra pozițiilor americane, avertizând că viitoarele răspunsuri vor fi mai puternice. Această confruntare accentuează instabilitatea din regiune și pune sub semnul întrebării acordul de încetare a ostilităților.

În ciuda acestor escaladări, oficialii americani au încercat să mențină o linie fermă, avertizând că violența va fi întâmpinată cu violență și solicitând navigație liberă în strâmtoare, în timp ce Iranul reclamă drepturi asupra administrării zonei.