
Ministerul de Externe iranian a susținut dreptul țării de a controla navigația prin Strâmtoarea Ormuz, inclusiv prin perceperea unor taxe, criticând aranjamentele considerate ambigue în zonă. Tensiunile au escaladat după ce trei petroliere au fost întoarse de Gărzile Revoluționare pentru presupuse treceri neautorizate.
Organizația Maritimă Internațională a suspendat operațiunile de evacuare a mii de marinari blocați în Golf, după un atac cu dronă asupra unui vas comercial. Deși Iranul nu și-a asumat responsabilitatea, autoritățile americane indică implicarea iraniană.
Această situație evidențiază riscurile crescânde și tensiunile din această zonă strategică, cu impact asupra securității energetice și a comerțului global.