
ANSVSA reamintește deținătorilor de animale obligația de a le proteja în perioadele cu temperaturi ridicate, inclusiv prin adăpost, apă proaspătă și hrană adecvată.
Este interzisă folosirea animalelor de tracțiune între orele 12:00 și 18:00 când temperatura depășește 25°C, iar transportatorii trebuie să adapteze condițiile de microclimat.
Măsurile urmăresc prevenirea problemelor de sănătate și bunăstare în timpul caniculei.