
Hezbollah a respins acordul-cadru încheiat între Liban și Israel, descriindu-l drept un document umilitor care abandonează suveranitatea libaneză și legitimează ocuparea țării de către Israel, subliniind că acesta este nul și neavenit.
Liderul mișcării islamiste a solicitat ca protocolul iraniano-american privind încetarea ostilităților în Liban să fie respectat în schimb, ca bază pentru pace și securitate durabile.
Acest acord prevede retragerea treptată a Israelului și desfășurarea armatei libaneze în zonele ocupate, dar Hezbollah respinge dezarmarea sa și restabilirea controlului guvernamental exclusiv, rămânând o sursă de instabilitate.