România a semnat acordul tripartit al UE pentru stocarea energiei: Europa vrea să ajungă la capacități de 200 GW până în 2030 / Planul pentru stabilizarea pieței și prețuri mai mici
Economie

România a semnat acordul tripartit al UE pentru stocarea energiei: Europa vrea să ajungă la capacități de 200 GW până în 2030 / Planul pentru stabilizarea pieței și prețuri mai mici

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (27 iunie 2026, ora 20:24)

România devine semnatar al acordului tripartit european, vizând extinderea capacităților de stocare energetică pentru integrarea surselor regenerabile.

Scopul este atingerea unui volum de 200 GW stocare până în 2030, pentru stabilizarea pieței și prețuri accesibile.

Acordul susține și electrificarea industrială, reducerea dependenței de combustibili fosili și limitarea volatilității prețurilor.