Deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în primele cinci luni din 2026, anunță Ilie Bolojan
Economie

Deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40% în primele cinci luni din 2026, anunță Ilie Bolojan

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (27 iunie 2026, ora 20:24)

Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat că deficitul bugetar al României s-a redus semnificativ în primele cinci luni ale anului 2026, scăzând cu peste 40% față de aceeași perioadă din 2025, marcând prima corecție consistentă după ani de creștere a cheltuielilor.

Execuția bugetară indică o diminuare a deficitului la 1,75% din PIB, de la 3,35%, datorată unui control mai strict al cheltuielilor curente și creșterii veniturilor, în special fiscale. Bolojan a avertizat că menținerea acestei tendințe pozitive necesită evitarea populismului și risipei.

El a comparat această corecție cu tratamentul unei boli, în care primele etape pot fi dificile, dar esențiale pentru însănătoșire, mulțumind românilor pentru eforturile făcute și subliniind importanța continuării disciplinei fiscale.