
În ciuda caniculei cu temperaturi de până la 38°C, mii de participanți au defilat la Gay Pride în Budapesta, purtând steaguri curcubeu și evantai pentru a rezista căldurii.
Evenimentul a marcat revenirea paradei după anul trecut când aceasta a fost interzisă, iar la ediția precedentă au participat peste 200.000 de persoane în semn de protest împotriva politicilor guvernului Orban.
Comisarul european al Egalității și primarul ecologist al Budapestei au salutat marșul ca un simbol al noilor începuturi, deși legile discriminatorii referitoare la minoritățile sexuale rămân încă în vigoare în Ungaria.