După un memorandul interimar pentru dezamorsarea conflictului, Iranul și SUA au continuat schimbul de atacuri militare asupra bazelor din Golful Persic.
Iranul a lansat rachete și drone asupra unor baze din Kuweit și Bahrain, iar SUA a ripostat prin lovituri asupra a zece ținte militare în sudul Iranului.
Ambele părți mențin o postură agresivă, iar regiunea rămâne volatilă cu un risc crescut pentru traficul maritim și stabilitatea energetică globală.