Australia dublează amenzile pentru giganții tech după ce interdicția fără precedent privind rețelele sociale a eșuat
Economie

Australia dublează amenzile pentru giganții tech după ce interdicția fără precedent privind rețelele sociale a eșuat

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (28 iunie 2026, ora 11:13)

Guvernul australian a anunțat dublarea amenzilor maxime pentru companiile de tehnologie care nu respectă legea privind limitarea accesului copiilor sub 16 ani la rețele sociale. Această decizie survine după constatările că interdicția a fost ocolită în practică de mulți adolescenți.

Noile reguli sporesc rolul eSafety Commissioner, care poate solicita dovezi suplimentare privind planurile platformelor pentru prevenirea accesului minorilor, extinzându-și puterile și în comunitățile terțe implicate în verificarea vârstei.

Deși milioane de conturi sub 16 ani au fost restricționate, mecanismele existente de autentificare s-au dovedit insuficiente, iar studiile au relevat că majoritatea tinerilor din acest segment au continuat să utilizeze rețelele, declarând vârste false sau ocolind controalele.