Interdicția accesului minorilor la rețele sociale în Australia, ocolită cu ușurință: amenzile pentru companiile tech vor fi dublate
Economie

Interdicția accesului minorilor la rețele sociale în Australia, ocolită cu ușurință: amenzile pentru companiile tech vor fi dublate

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (28 iunie 2026, ora 11:13)

Guvernul Australian a decis să intensifice sancțiunile pentru încălcarea interdicției de acces a minorilor la rețelele sociale, majorând amenzile maxime la aproape 100 de milioane de dolari australieni. Aceasta după ce mecanismele de verificare a vârstei s-au dovedit ineficiente.

Studiile recente indică faptul că majoritatea persoanelor sub 16 ani continuă să utilizeze aceste platforme prin declarații false sau falsificarea selfie-urilor pentru autentificare. În multe situații, verificările stricte lipsesc complet.

Autoritățile vor avea acum drepturi extinse, putând solicita informații și de la terți, pentru a verifica conformitatea platformelor. În paralel, platforma Reddit contestă în instanță interdicția, pe motiv de încălcare a libertății de exprimare.