
Guvernul Australian a decis să intensifice sancțiunile pentru încălcarea interdicției de acces a minorilor la rețelele sociale, majorând amenzile maxime la aproape 100 de milioane de dolari australieni. Aceasta după ce mecanismele de verificare a vârstei s-au dovedit ineficiente.
Studiile recente indică faptul că majoritatea persoanelor sub 16 ani continuă să utilizeze aceste platforme prin declarații false sau falsificarea selfie-urilor pentru autentificare. În multe situații, verificările stricte lipsesc complet.
Autoritățile vor avea acum drepturi extinse, putând solicita informații și de la terți, pentru a verifica conformitatea platformelor. În paralel, platforma Reddit contestă în instanță interdicția, pe motiv de încălcare a libertății de exprimare.