
La un miting al susținătorilor săi, Aleksandr Vucic a anunțat demisia din funcția de președinte a Serbiei în câteva săptămâni și convocarea alegerilor prezidențiale și parlamentare anticipate.
El intenționează să candideze iarăși și să își mențină influența politică, cu scopul de a continua dezvoltarea planificată în următorii patru ani.
Anunțul survine după proteste anticorupție declanșate după tragedia din gara Novi Sad, cu cereri de alegeri anticipate din partea unor grupuri civice.