Bursa de la Bucureşti a câștigat peste 16 miliarde lei la capitalizare în săptămâna 22-26 iunie 2026
Economie

Bursa de la Bucureşti a câștigat peste 16 miliarde lei la capitalizare în săptămâna 22-26 iunie 2026

Buletin de știri, cele mai importante subiecte ale orei (28 iunie 2026, ora 14:20)

În săptămâna 22-26 iunie 2026, capitalizarea bursieră din România a crescut cu peste 16 miliarde lei, ajungând la 658,26 miliarde lei.

Tranzacţiile au fost concentrate pe acțiunile Băncii Transilvania, Premier Energy și OMV Petrom, indicii bursieri având performanţe pozitive în această perioadă.

Creşterea indicelui BET şi scumpirea unor acţiuni cu peste 30% reflectă o dinamică activă a pieţei şi un interes ridicat pentru sectoarele cheie ale economiei.