
Petrișor Peiu consideră că Sorin Grindeanu, președintele PSD, a crezut prea mult în negocieri informale și a neglijat transparența în negocierile pentru guvern.
El susține că în timp ce Grindeanu are autoritate în partid, a fost o greșeală să excludă colaborarea cu AUR, formațiune care ar putea juca un rol de arbitru.
Peiu avertizează că izolarea AUR nu slăbește partidul și că o colaborare publică și clară ar fi fost mai eficientă în formarea unei majorități.