
Ministrul Abbas Araghchi a declarat că Puterea iraniană este responsabilă pentru gestionarea traficului prin Strâmtoarea Ormuz, conform unui memorandum cu Statele Unite.
El a reliefat că orice măsuri sau intervenții noi din partea altor state vor agrava tensiunile și vor întârzia redeschiderea completă a strâmtorii.
Araghchi a cerut părților interesate să evite acțiunile care ar putea perturba procesul, în contextul recentei escaladări între SUA și Iran.