Abbas Araghchi, ministrul iranian de externe, a reiterat că Iranul este responsabil pentru funcționarea normală a traficului maritim prin Strâmtoarea Ormuz, conform unui memorandum semnat cu SUA.
El a avertizat că orice măsuri externe suplimentare complică situația și prelungesc închiderea strâmtorii, în contextul unor recente atacuri aeriene reciproce între Iran și Statele Unite.
Iran solicită respectarea acordului și evitarea oricărei intervenții care ar escalada tensiunile în această zonă strategică pentru aprovizionarea cu petrol.