
Petrișor Peiu estimează că după primul eșec al Guvernului Veștea, PSD și aliații ar putea să formeze o majoritate fragilă pentru învestirea cabinetului condus de Sorin Grindeanu, cu o implicare decisivă a UDMR.
El a afirmat că AUR nu a fost inclus în negocieri serioase cu PSD și că partidul său nu va susține un guvern pe care nu îl conduce, dar rămâne un actor parlamentar important.
Peiu a exprimat nemulțumiri față de comportamentul politic al PSD și a cerut transparență și dialog direct, evidențiind strategii controversate ale unor partide în procesul politic actual.