
Serviciul meteorologic din Danemarca a anunțat că a înregistrat cea mai ridicată temperatură de când se fac măsurători, 36,6 grade Celsius, la nord de Odense, depășind recordurile istorice din țară.
Această temperatură înaltă se înscrie în contextul unui val larg de caniculă ce afectează mare parte din Europa, făcând ca temperaturile extreme să devină o nouă normalitate.
Autoritățile avertizează că astfel de fenomene amenință sănătatea populației și ecosistemele, subliniind importanța măsurilor de adaptare și atenuare a impactului.